Om os

Om os

En global organisation

Som nationalt center for ASSITEJ International består vores netværk af flere tusinde teatre, organisationer og enkelt-personer fordelt på over 80 lande. Netværket er grobund for udveksling af tanker, idéer og fælles initiativer til fremme for scenekunstmiljøet og børns kulturelle rettigheder.

Medlemsorganisation

ASSITEJ Danmark er en medlemsorganisation bestående af pt knap 70 teatre, personlige medlemmer og organisationer. Bestyrelsen vælges blandt medlemsskaren på den årlige generalforsamling.

Sekretariat

Sekretariatet ledes af Louis Valente, der er også er generalsekretær for ASSITEJ International.

Louis Valente
(Sekretariatsleder)
T: 42 74 77 07
lv@assitej.dk

Bestyrelse

Dirck Backer
(næstformand)
Teater Patrasket
T: 40 74 80 73
dirback@worldonline.dk
Naghmeh Mahmoudi Kashani
Personligt medlem
T: 26 31 20 53
naghmeh@outlook.dk
Marion Vick
(Formand)
Teater Apropos
T: 51 20 16 02
marion@teaterapropos.dk

Jacques Matthiessen
Passepartout Theatre
Production
T: 20948689
ptp.jsm@gmail.com
Gertrud Exner
Teater Blik
T: 27 82 64 66
mail@teaterblik.dk
Niels Vendius
Thy Teater
T: 26850382
niels@vendius.dk
Lars Werner Thomsen
Glad Teater
T: +45 20737808
lars@gladteater.dk
Christian Schrøder
Teater Madam Bach
T: 28914128
mail@madambach.dk
Mary Tesfay
C:NTACT
T: -23 44 15 68
Mary@contact.dk
Solveig Weinkouff
Teater Baglandet
T: 26813627
solveig@teaterbaglandet.dk
Anne Nøjgaard
Teatret Lampe
T:27261947
mail@teatret-lampe.dk

ASSITEJ Danmark støttes af: